Investitori ne vole neizvjesnost, jer ona podrazumijeva špekulacije, što dovodi do većih fluktuacija na tržištu.
Ulaskom u novembar ove godine, učesnici na tržištima kapitala bili su znatno uzbuđeniji nego inače u ovo doba. Odmah početkom mjeseca bili smo u iščekivanju ishoda izbora za američkog predsjednika. Dan nakon toga sastao se odbor američke centralne banke koji je odlučivao o visini kamatne stope, a kada je odluka bila donesena, bili smo na vrhuncu objave poslovnih rezultata.
Ukratko, čitav niz događaja koji u svakom trenutku mogu promijeniti raspoloženje investitora. I da ne zaboravim da napomenem da smo u početak mjeseca ušli u punom zamahu kada je američki S&P 500 indeks dostigao rekordne vrijednosti na osnovu odličnih poslovnih rezultata i ohrabrujućih makroekonomskih vijesti. Uslovi su stoga bili “idealni” da nešto može brzo krenuti po zlu.
Neutralnost pred izbore
Prema predizbornim anketama u utrci za američkog predsjednika, koje ni u kom slučaju nisu uspjele predvidjeti pobjednika, investitori su zauzeli prilično neutralan stav, pa im je fokus bio na poslovnim rezultatima i makroekonomskim vijestima.
Poslovni rezultati najvećih američkih kompanija do tada su bili odlični, jer su u prosjeku premašili očekivanja analitičara za nešto manje od sedam posto i ostvarili rast u odnosu na prethodnu godinu od 6,5 posto. Ohrabrujuće su bile i prognoze za kraj godine i izgledi za 2025. godinu, jer je većina kompanija čak i blago podigla prognoze dok su u najgorem slučaju potvrdile postojeća očekivanja.
S druge strane, svjedočili smo cijelom nizu makroekonomskih podataka koji su bili ohrabrujući. Stopa rasta inflacije u SAD-u nastavila je da se ublažava i trenutno je na 2,6 posto godišnjeg rasta, što je već vrlo blizu cilja američkih Federalnih rezervi između dva i 2,5 posto. Tržište rada se oporavilo nakon nekoliko mjeseci stagnacije. Ispostavilo se da su nešto lošiji jesenji mjeseci uglavnom bili posljedica razornih uragana.
Na osnovu navedenih činjenica, retorika FED-a o brzom smanjenju kamatnih stopa je ublažena. Investitori su ovo shvatili kao pozitivnu vijest – u smislu zašto bismo agresivno smanjivali kamatne stope ako je inflacija pod kontrolom, a istovremeno svjedočimo solidnom makroekonomskom okruženju. Kao što je spomenuto, vrijednosti dioničkih indeksa bili su na rekordno visokom nivou.
Nije bilo tijesnih rezultata
Investitori su stoga prije izbora bili prilično ravnodušni prema tome ko će biti sljedeći američki predsjednik. Ali istina je da je većina njih smatrala da bi za tržišta kapitala pobjeda Donalda Trumpa bila bolje prihvaćena među investitorima. Najveći strah među investitorima bio je scenario izuzetno tijesnih rezultata, što bi moglo značiti ponovno brojanje i eventualne tužbe jednog ili drugog kandidata.
Činjenica je da investitori, barem oni dugoročni, ne vole neizvjesnost, jer neizvjesnost znači špekulacije, a špekulacije donose više fluktuacija na tržištu, što u kratkom roku može dovesti do korekcije. Ovaj scenario se nije dogodio, pobjeda Donalda Trumpa je bila uvjerljiva i tržišta kapitala su ovu vijest primila s odobravanjem.
Glavna predizborna obećanja, uz regulaciju useljavanja, bila su deregulacija i niži porezi, što uvijek ima pozitivan utjecaj na poslovne rezultate kompanija i, u konačnici, na kretanje dioničkih tržišta. I ne zaboravimo da je za Donalda Trumpa jedan od rijetkih relevantnih semafora njegovog predsjedništva vrijednost dioničkog indeksa S&P 500. A ako je to slučaj, može se reći da njegov reizbor znači dobar početak za investitore.
Autor teksta: Izidor Jerman, Triglav Skladi