Na globalnom nivou, dionice su prije više od sedam mjeseci uspostavile novi trenda rasta.
Krajem prošlog septembra napisao sam članak na istoj stranici pod nazivom Strah ima velike oči. U članku sam pisao o neracionalnom ponašanju investitora koji obično pretjeruju na oba ekstremna kraja berze, tj. kada berzanski indeksi odu u medvjeđi trend i kada je euforija na kraju bikovskog trenda. Oba trenutka obično dovode do skorog preokreta trenda.
Među ostalim, napomenuto je da događanja na tržištima kapitala za manje od godinu dana prednjače stanju u privredi, te da su padovi vrijednosti berzanskih indeksa za 20 i više procenata uglavnom odgovorni za loše scenarije, uključujući i recesiju. Spomenuti članak zaključio sam mišlju “da je svaki put kad je indeks izgubio 20 posto svoje vrijednosti, sljedećih deset godina u prosjeku bilo iznad prosjeka”. Na kraju, činilo se da je medvjeđi trend završio 12. oktobra, kada su svi glavni svjetski indeksi dostigli svoje najniže vrijednosti u lokalnim valutama.
Ključni momenti
Za određivanje medvjeđeg ili bikovskog trenda, u izračun su uvijek uključene vrijednosti u lokalnim valutama, u SAD-u američki dolar, u Evropi euro i za globalne indekse američki dolar. Novi bikovski trend, odnosno situaciju kada berzanski indeks dostigne prinos od 20 posto s najniže tačke prethodnog berzanskog trenda, najkasnije je dostigao američki indeks S&P 500 1. juna ove godine.
Budući da je američko tržište kapitala još uvijek najvažnije, u ovom slučaju možemo generalizirati da je na globalnom nivou dionicama trebalo dobrih sedam mjeseci da uspostave novi bikovski trend. Više je razloga za to, ali u konačnici pozitivan trend stvaraju samo pozitivni poslovni rezultati koji su posljedica povoljne makroekonomske slike.
Ključni trenutak u oktobru prošle godine bila je činjenica da se Evropa oslobodila straha od energetskog armagedona kao posljedice rata u Ukrajini. Oktobar je ujedno i mjesec kada kompanije objavljuju poslovne rezultate za treće tromjesečje i daju prognoze za kraj godine, te djelimično i za iduću godinu. Prošle se godine pokazalo da su kompanije uveliko nadmašile očekivanja analitičara kako u pogledu rezultata u tromjesečju, tako i u pogledu predviđanja za budućnost. To je bilo dovoljno da berze preokrenu silazni trend.
No, da bi ove godine ušli u bikovski trend, bilo je potrebno još nekoliko ključnih faktora, a to su preokret trenda u stopi rasta inflacije, očuvanje radnih mjesta uprkos visokoj inflaciji, nastavak trenda solidnih poslovnih rezultata kompanija ove godine i konačno nagovještaji centralnih banaka da su blizu kraja ciklusa podizanja kamatnih stopa.
U prosjeku, bikovski trend je trajao 73 mjeseca
Naravno, bikovski trend ne znači da će od ovog trenutka dionice samo dobivati na vrijednosti, jer će se u međuvremenu dogoditi tzv. berzanske korekcije – ali istorijski gledano, ovo je vrlo optimističan pokazatelj za smjer kretanja vrijednosti u srednjem i dugom roku. Samo je jednom od 1942. godine dionički indeks S&P 500 (napomena: američki S&P 500 indeks obično se koristi za istorijeske vremenske serije, jer ima daleko najdužu istoriju od svih) premašio 20% povrata i odmah otišao u novi medvjeđi trend.
To se dogodilo 1948. godine kada je u tri mjeseca dostigao prinos u visini 23,3 posto i odmah izgubio 20 posto na vrijednosti u sljedećih 12 mjeseci. Svi ostali bikovski trendovi, kojih je bilo 11, trajali su znatno duže. U prosjeku je bikovski trend trajao 73 mjeseca i ostvario prosječni godišnji prinos od 18,2 posto. Najkraći bikovski trend trajao je 27 mjeseci, a najduži 165 mjeseci. Najniži prosječni godišnji prinos bikovskog trenda bio je 12,9 posto, najviši 25,4 posto, pri čemu dužina trajanja trenda nije utjecala na prosječni godišnji prinos.
Spominjem prošle statistike, jer visoki prinosi indeksa na početku bikovskog trenda plaše ulagače i oni počinju prodavati svoja ulaganja. Ali postoje i mnogi koji su propustili prošlogodišnje padove u ovom trendu i sada čekaju da vrijednosti dionica ponovno dostignu taj nivo. Uz to, u posljednjih 80 godina takav scenarij se dogodio samo jednom. I treće, berzanski indeksi uskoro će biti na nivou koji koketira s novim rekordima.
Autor teksta: Izidor Jerman, Triglav Skladi