Ulagači vide polovične šanse da Fed neće ponovo povećati kamatne stope
U skladu s očekivanjima, Odbor za otvoreno tržište Federalnih rezervi (FOMC) je na zadnjoj sjednici povisio ključnu kamatnu stopu za 0,25 postotnih bodova. Počeo ju je dizati u martu prošle godine, pa je sada na nivou od 4,75 do 5,00 posto. Kao što pokazuje terminsko trgovanje, finansijski ulagači vide 50% šanse da Fed neće ponovno podići kamatne stope, čak šta više, smatraju da je vrlo vjerovatno da će započeti ciklus njihovog smanjenja na kraju godine, koji će najvjerojatnije biti vrlo spor. Nalazimo se u području vrlo blizu vrha kamatnih stopa, iako je inflacija još uvijek visoka, ali se očekuje njen postupni pad.
Kriza u bankarskom sektoru posljednjih je sedmica zasigurno izazvala najveći preokret na tržištima kapitala, nakon propasti nekih banaka u SAD-u, ali i švicarske Credit Suisse u Europi, koja ima 167-godišnju istoriju, kao rezultat vrlo brzog rasta kamatnih stopa i kasnijeg pogoršanja finansijskih uslova. Fed trenutno plovi između problema u bankarskom sektoru i povišene stope inflacije koju mora stabilizirati blizu dva posto.
Sve više kompanija će biti u problemima
Možemo očekivati da će sve više kompanija imati problema s refinansiranjem kredita, jer će krediti biti skuplji i sve teže dostupni, a banke sve opreznije. Zbog toga je trenutno prisutna veća volatilnost na berzama, povezana s većom neizvjesnošću, zbog čega ulagači pažljivo biraju svoja ulaganja. Kako se pokazalo, izbjegavaju manje kompanije koje se klade na visok rast, ali im je potreban kapital te se stoga često pretjerano zadužuju.
Dakle, gdje investirati upravo sada? Na osnovu prošlosti najbolje bi bilo ulagati u takozvane “kvalitetne” kompanije, odnosno kvalitetne kompanije koje su dobro pozicionirane, s vrlo jakim brendovima, jakim bilansima i pozitivnim novčanim tokom, otporne na preokrete u finansijskom svijetu. Te su kompanije imale daleko najveće prinose u jednoj, dvije i tri godine nakon što je Fed prestao podizati kamatne stope, no treba naglasiti da prošli prinosi ne mogu biti pokazatelji budućih prinosa, već su samo temelj za analizu. Šta je s investicijskim klasama? Prema analizama američkog tržišta dionica i obveznica u proteklih 60 godina, tržište dionica nadmašilo je tržište obveznica za više od 70 posto.
Informacijska tehnologija najprofitabilnija
Osvrnimo se na profitabilnost pojedinih sektora krajem prvog kvartala u ovoj godini. Unutar globalnog berzanskog indeksa MSCI World (MXWD indeks), sektor informacijskih tehnologija i sektor komunikacijskih usluga zauzimaju prvo mjesto po profitabilnosti, dok je sektor energetike i opskrbe na posljednjem mjestu. Ciklični sektori većinom su uspješniji po pitanju profitabilnosti, što je sušta suprotnost od prošle godine. Čini se da su se finansijski investitori na neki način otresli straha i ponovno ušli u fundamentalno relativno povoljnije vrednovane dionice iz cikličnih industrija.
Autor teksta: Mitja Baša, Triglav Skladi