Strategija “prodaj u maju i čekaj” ove godine ne funkcioniše na dioničkom tržištu.
Globalna tržišta dionica su u bikovskom trendu od oktobra 2022. godine. Za to vrijeme razvijena tržišta su u prosjeku dobila nešto više od 35 posto, mjereno u eurima. Najveći dio rasta zabilježen je od kraja oktobra prošle godine, jer su u tom periodu tržišta dobila dobrih 25 posto.
Početak ove godine samo je nastavio trend iz prošle godine i do kraja marta globalni dionički indeks razvijenih tržišta je ojačao 12 posto. Optimizam na berzama u prvom kvartalu dali su rezultati poslovanja kompanija koje su na krilima umjetne inteligencije umnogome nadmašile očekivanja analitičara. Drugi dio optimizma pružila su “očekivanja” o početku snižavanja kamatnih stopa u prvoj polovini godine, jer su inflatorna očekivanja u Evropi i SAD polako, ali stabilno opadala.
Zatim je u aprilu došlo do kratkoročnog preokreta trenda na dioničkim indeksima, koji su izgubili nešto manje od pet posto vrijednosti. Ekonomski podaci objavljeni u aprilu bili su umjereno optimistični, te i dalje ukazuju na nastavak ekonomskog rasta.
Ekonomija jača i u EU
U SAD-u, brojevi zaposlenih u poljoprivrednom sektoru bili su nešto niži od očekivanih, ali su i dalje robusni što podupire stavove o otpornoj ekonomiji, te istovremeno smanjuje inflatorna očekivanja. Procjene rasta BDP-a u eurozoni su blago revidirane naviše zbog povećane potrošnje i većeg izvoza.
Tako polako ali sigurno dolazimo do scenarija u kojem više nema prijetnji od recesije ili takozvanog mekog slijetanja evropske ekonomije, uprkos lošim rezultatima njemačke privrede. U skladu sa stanjem u ekonomiji, izjave predstavnika američke centralne banke ukazivale su na odlaganje mogućeg snižavanja kamatnih stopa prema kraju ove godine ili čak u narednu godinu.
April je i mjesec kada kompanije objavljuju rezultate za prvi kvartal, a često se dešavalo da dionička tršišta malo skliznu kada počnu objave zbog straha od velikih očekivanja. To se desilo i ovog aprila, zbog čega su nekim investitorima počela da zvone zvona za uzbunu, govoreći da su vrednovanja dionica precijenjena, da centralne banke “koče” snižavanje kamatnih stopa, te da je nakon godinu i po dana rasta vrijednosti dionica možda vrijeme da se unovči nerealizovana kapitalna dobit. Drugi dio investitora je u tome vidio samo još jednu dobru priliku za kupovinu ili dodatnu kupovinu, posebno iz perspektive dugoročnog vremenskog horizonta.
Poboljšanje dobrih rezultata
U drugoj polovini aprila dionička tržišta su ponovo počela da se okreću u pozitivnom smjeru. Glavni razlog zaokreta su natprosječni poslovni rezultati kompanija, koji su u prvom kvartalu u prosjeku premašili očekivanja indeksa za više od osam posto. Samo u SAD-u, dobici kompanija porasli su za više od sedam posto na godišnjem nivou. Tako su odlični poslovni rezultati potpuno zasjenili strah od odluke Fed-a da eventualno odgodi snižavanje kamatnih stopa do iduće godine, jer ruku na srce, s obzirom na trenutno stanje u ekonomiji, snižavanje kamatnih stopa u SAD-u nije ni potrebno.
Za nastavak optimizma na dioničkim tržištima, svi investitori su čekali objavu rezultata poslovanja vodeće kompanije u oblasti umjetne inteligencije, Nvidia. Sve što bi bilo lošije od očekivanja, koja su bila izuzetno visoka, moglo bi značiti globalni pad cijena dionica. Nakon objavljivanja u srijedu navečer bilo je jasno da to neće biti slučaj, jer je Nvidia objavila znatno prekoračenje rezultata u svim segmentima poslovanja uz istovremeno podizanje svoje prognoze do kraja godine. Tako Nvidia polako postaje najvažnija kompanija koja ukazuje na smjer kretanja dioničkih indeksa.
Autor teksta: Izidor Jerman, Triglav Skladi