Prije samo nekoliko sedmica očekivalo se da će prvenstveno američka centralna banka (Fed) nastaviti snižavati kamatne stope na svakom sastanku u idućoj godini, dok se od evropske centralne banke (ECB) očekivalo da će to učiniti samo nekoliko puta. Ali sada se situacija okrenula naglavačke, bez obzira na činjenicu da je trenutno ključna kamatna stopa u eurozoni oko jedan i po posto niža od one u SAD-u.
U sadašnjim uslovima presudna je ekonomska situacija, a ona se bitno razlikuje s obje strane Atlantika. Ekonomija SAD-a je u vrlo dobrom stanju. U drugom kvartalu, ekonomija je rasla za čak tri posto, dok se za cijelu godinu očekuje rast od jedan i po posto. Kompozitni Indeks raspoloženja menadžera nabave (PMI) za američku ekonomiju iznosi visokih 54. Sve više od 50 znači da se očekuje povoljan ekonomski trend. Nezaposlenost je u septembru ponovo pala, ovoga puta na 4,1 posto, dok se rast plata povećao na 4,1 posto. Broj novozaposlenih u prethodnoj sedmici također je bio dvostruko veći od očekivanog i blizu najviših vrijednosti u posljednjih godinu dana.
Nasuprot tome, podaci za eurozonu su mnogo slabiji. Analitičari Bloomberga očekuju da će rast eurozone u ovoj godini iznositi 0,7 posto. Prognoze su slabe, prvenstveno za ključne zemlje: očekuje se da će Njemačka zabilježiti pad BDP-a od 0,3 posto, dok će Francuska, Holandija i Austrija zabilježiti izuzetno slab rast. Posljednji objavljeni kompozitni indeks raspoloženja menadžera nabavke PMI za eurozonu iznosi 49,6, što ukazuje na hlađenje ekonomske aktivnosti. Najslabiji rezultat po ovom indeksu zabilježila je Njemačka. Trenutno se to još ne manifestuje u povećanoj nezaposlenosti te ona ostaje na niskom nivou od 6,4 posto, no uskoro možemo očekivati da će se pogoršati. Njemački Volkswagen, BASF i Thyssenkrupp već su najavili otpuštanja. Veći broj nezaposlenih i slabiji privredni rast će smanjiti rast plata, što će dodatno ohladiti inflaciju.
U septembru je inflacija u Evropi pala na 1,8 posto. Iako je bazna inflacija, koja isključuje cijene energije i hrane, još uvijek povišena, na 2,7 posto, uz takvu ekonomsku dinamiku rast cijena će se još smanjivati. Inflacija u SAD-u također se smanjila na 2,4 posto, što je ispod očekivanja, ali je temeljna inflacija ponovo porasla. Dinamika rasta cijena u SAD-u i Evropi je različita i vjerovatno će tako ostati i ubuduće.
Stoga nije iznenađujuće da su se očekivanja o snižavanju kamatnih stopa okrenula naglavačke. U SAD-u se očekuje manje smanjenja, a u Evropi više. Dok bi Fed trebao doći na trenutni nivo ključne kamatne stope ECB-a tek za godinu dana, do tada će ova biti već ispod dva posto. Analitičari su posebno optimistični u pogledu budućnosti američke privrede. Smatraju da ne samo da će biti postignuto takozvano meko slijetanje, već je sasvim moguće da do usporavanja uopšte neće doći, jer će se nastaviti visoka stopa ekonomskog rasta.
Autor teksta: Radivoj Pregelj, Triglav Skladi