Edukativno – Greške ulaganja i kako ih izbjeći (1. dio)

8. Decembra 2022.

Svi smo se prije ili kasnije u životu susreli sa izazovom kako postići više od onoga što trenutno imamo. Pri tome pokušavamo razmotriti sve poznate i dostupne oblike štednje ili ulaganja. Međutim, kroz istoriju možemo vidjeti brojne više i manje uspješne primjere. U praksi se kaže da je najbolje učiti od uspješnih, ali je važno pogledati gdje su pogriješili i oni manje uspješni. U tom kontekstu donosimo neke najčešće greške ulaganja i kako ih izbjeći.

 

Nisu postavljeni jasni ulagački ciljevi ili nisu usaglašeni sa drugim životnim ciljevima

Nejasan ulagački cilj, posebno ako odstupa od drugih dugoročnih ciljeva, može voditi prema nejasnoj strategiji za njihovo ostvarenje. Na primjer, pojedinac može biti usmjeren na novi investicijski hit kojim želi maksimizirati kratkoročni povrat te zbog toga in vestira kratkoročno više od planiranog i pri tome ne izvrši adekvatnu diverzifikaciju sredstava, odnosno investicija. Rezultat takvog ulaganja često može biti negativan i utjecati na ostvarenje drugih dugoročnih ciljeva. Primjeri su brojni, ali  zaključak je da je potrebno odrediti dugoročne životne ciljeve kojima će ulagački ciljevi biti potpora.

Uloga otvorenih investicijskih fondova: Investicijski fondovi pružaju mogućnost da dio sredstava, iz redovnih mjesečnih primanja ili ranije ušteđenih, ulažete u odabrani portfelj imovine fonda i na taj način dugoročno podržite ostvarenje svojih životnih ciljeva. U renomiranim investicijskim fondovima su zaposleni profesionalci koji kontinuirano prate kretanja na globalnom tržištu i imaju cilj da obezbijede stabilan dugoročni rast vrijednosti sredstava.

 

Kupiti skupo i prodati jeftino
U cilju maksimizacije povrata, svi žele kupiti jeftino i prodati skupo, ali zašto to u praksi baš ne funkcionira? Glavni razlog je taj što su odluke u kupovini (ulaganju) ili prodaji motivirane prevelikom željom ili strahom. Ova greška se najčešće javlja zbog psihologije mase kada pojedinac motiviran euforijom velikog broja ljudi, koji ulažu u određenu imovinu koja je u bliskoj prošlosti pokazala iznimne rezultate, preusmjeri svoja sredstva očekujući značajne kratkoročne efekte. Međutim, svjedoci smo da se takva ulaganja često pokažu kao neuspješna jer događaji iz prošlosti, ma koliko bili primamljivi, ne garantiraju uspjeh u budućnosti i često imaju negativan rezultat.

Uloga otvorenih investicijskih fondova: Ulaganje u investicijske fondove se preporučuje kao dugoročno – obveznički i dionički fondovi od 3 do 5 ili više godina. Preporučeni rok je na temelju stogodišnje istorijske prakse potreban da se minimizira rizik gubitka na temelju pogrešne procjene trenutka ulaganja zbog tržišnih korekcija i kratkoročnih promjena cijena. S druge strane, investicijski fondovi često imaju širok raspon imovine, odnosno vrijednosnih papira na temelju čega se postiže značajno smanjenje rizika koje jedan pojedinac sam teško može postići.  

 

Nisu razmotrene sve dostupne opcije ulaganja

U ekonomiji je poznat pojam oportunitetnog troška. Radi se o trošku propuštenih prilika. Na primjer, pojedinac sa iznadprosječnim mjesečnim primanjima ili ranije ušteđenim sredstvima, ista može držati na računu u banci ili nekom drugom vidu investicije sa određenim prinosom, koji je manji od drugih dostupnih oblika investicija. Recimo da sredstva u koja je uložio pojedinac donose povrat od 2% godišnje za što se u uslovima trenutnih kamatnih stopa može reći da je zadovoljavajuće. Međutim, ako isti taj pojedinac propušta investiciju koja donosi, na primjer, 5% godišnje čak i uz nešto veći rizik, nominalni gubitak ili oportunitetni trošak je 3%.

Uloga otvorenih investicijskih fondova: Investicijski fondovi u pravilu u dugom roku omogućavaju prinos koji je veći od klasične štednje na banci i pružaju mogućnost svakom pojedincu da dio sredstava usmjeri u ovaj oblik ulaganja pri tome birajući fondove (obveznički, dionički ili kombinaciju ova dva fonda) u skladu sa vlastitim investicijskim ciljevima (rok ulaganja, željeni prinos i spremnost na promjenu vrijednosti u određenom roku). Dakle, svaki pojedinac može odrediti dio sredstava namijenjenih štednji koja će uložiti u investiciju sa većim željenim prinosom na određeni rok i na taj način diverzificirati vlastiti portfelj sredstava minimizirajući oportunitetni trošak.

Kontaktirajte nas

Pišite nam, stojimo Vam na raspolaganju. Da biste mogli primiti odgovor, ili ako želite da primate informacije o našim ponudama ili sa tržišta kapitala, molimo unesite svoje kontakt podatke.


    O društvu

    Triglav Fondovi društvo za upravljanje investicijskim fondovima d.o.o. Sarajevo je osnovano 2000. godine pod nazivom Prof-In d.o.o. Sarajevo. Kao jedan od vodećih upravitelja investicijskih fondova u Bosni i Hercegovini, društvo Triglav Fondovi d.o.o ima sva potrebna profesionalna znanja i upravljačke vještine te na taj način ispunjava standarde i uvjete potrebne za uspješno upravljanje investicijskim fondovima.

    Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo je dio Grupacije Triglav.

    Kontakt podaci

    Adresa: Ul. Mehmed paše Sokolovića br. 15 71000 Sarajevo

    Telefon:  +387 33 277 270

    Fax: +387 33 277 271

    Sva prava zadržana © 2021 Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo

    Development by Lilium Digital

    Kontaktirajte nas
    X