U ovom dijelu nastavljamo pisati o najčešćim ulagačkim greškama o kojima učimo kroz istoriju, ali i tehnikama kako izbjeći te greške.
Prevelika želja za maksimizacijom zarade
Tržišne okolnosti u određenom trenutku ili periodu koje ukazuju na potencijalno značajnu mogućnost zarade mogu se učiniti veoma atraktivnim za ulaganje što može motivirati pojedinca da značajniji iznos svojih sredstava uloži u određeni sektor, određenu vrstu imovine ili mali broj vrijednosnih papira. Primjeri ovakve vrste grešaka su brojni u praksi i odnose se na situacije u kojima pojedinci ulažu u nekretnine kada su cijene blizu ili sasvim na vrhuncu, u kripto valute ili u mali broj dionica koje se čine veoma atraktivnima. Činjenica je da faktor sreće može poslužiti ulagača, ali praksa pokazuje veoma veliki broj slučajeva neuspjelih investicija.
Uloga otvorenih investicijskih fondova: Renomirani investicijski fondovi su institucionalni investitori koji imaju značajna dugogodišnja iskustva u upravljanju ulaganjima i u kojima su zaposleni profesionalci kojima je u opisu posla da svakodnevno prate niz faktora na tržištu i na temelju stručnih analiza i projekcija obezbijede stabilan dugoročni rast vrijednosti ulaganja. Za primjer ćemo navesti da je prosječan godišnji povrat dioničkog MSCI World indeksa u periodu protekle tri godine iznosio 8,04% što za nekoga tko je želio stabilan rast svoje imovine i prije tri godine uložio 10.000 KM u fond koji prati ovaj indeks, na kraju novembra 2022. godine ostvario vrijednost ulaganja od 12.611 KM ili rast od 26,11%.
Intuitivno donošenje odluka
Ovdje se vrlo jednostavno možemo zapitati koliko puta u životu smo odluke donosili na temelju našeg osjećaja da je nešto dobro, a da pri tome nismo sagledali i kvantificirali sve alternative prije donošenja odluke. Ovaj primjer je veoma prisutan, kako u sferi privatnog života, tako i u poslovnom okruženju, odnosno u privredi. Postoje brojne tehnike za ocjenu isplativosti projekata, odnosno ulaganja koje je moguće primijeniti u poslovnom okruženju i privatnom životu, a ako nemate dovoljna znanja i pri tome ulažete značajniji iznos sredstava, potražite savjet stručnjaka.
Uloga otvorenih investicijskih fondova: Portfolio menadžeri i risk analitičari zaposleni u investicijskim fondovima imaju visoko specijalizirana znanja za analiziranje tržišnih trendova, mogu Vas savjetovati i u širem kontekstu diverzifikacije Vaših sredstava, ne ograničavajući se pri tome samo na investicije u otvorene investicijske fondove. Ukoliko Vam netko ponudi stručan savjet, koji je pri tome i besplatan, zašto to ne iskoristiti?!
Loš izvor ili neadekvatno tumačenje informacija
Danas smo okruženi brojnim savjetnicima koji nas zbog nedovoljnog znanja ili vođeni vlastitim interesima mogu navesti na pogrešne odluke. Internet je prepun senzacionalističkih naslova i nepotpunih analiza na temelju koji je moguće donijeti odluku o investiranju ili prodaji investicije što može voditi do gubitka ili dobre propuštene prilike. Na primjer, u svijetu tržišta kapitala u trenutnim okolnostima visoke inflacije, povoljne vijesti kao što su smanjene nezaposlenosti, rast plata mogu voditi do podizanja kamatnih stopa centralnih banaka što uzrokuje pesimizam na tržištu kapitala te smanjene cijena vrijednosnih papira ili u dužem roku rast kamatnih stopa na kredite, smanjenje potražnje za nekretninama i mogući pad cijena nekretnina.
Uloga otvorenih investicijskih fondova: Vodeći poslovni ljudi, donose važne i „skupe“ odluke te se okružuju stručnim savjetnicima koji im u tome pomažu. Investicijski fondovi akumuliraju znanje dugi niz godina i mogu Vam pomoći u donošenju Vaših poslovnih ili privatnih finansijskih odluka umanjujući potencijalne rizike lošeg izbora koji biste mogli samostalno donijeti. Stoga slobodno tražite savjet.