Diverzifikacija
Pojam diverzifikacije ima korijen u latinskoj riječi diversificatio što se može prevesti kao različitost, promjena ili činiti različitim. Danas se pojam diverzifikacije često koristi u ekonomiji i finansijama i ako se veže za neku kompaniju obično podrazumijeva veći broj različitih poslovnih djelatnosti ili proizvoda, različite prodajne kanale i klijente, različite geografske lokacije i slično. U finansijskom smislu obično podrazumijeva ulaganje u širi raspon projekata ili imovine.
Diverzifikacija je povezana sa pojmom rizika i, ako govorimo o kompanijama, one strategijama diverzifikacije nastoje maksimizirati svoj ukupni profit pri tome umanjujući ukupni potencijalni rizik zbog gubitka jednog ili manjeg broja neuspješnih projekata.
Međutim, svaki pojedinac također može divezificirati svoja sredstva i imovinu ulaganjem u veći broj različitih dostupnih oblika imovine tako da za sebe osigura odgovarajući povrat uz minimiziranje rizika koji mogu nastati zbog pada vrijednosti imovine u koju je uloženo.
Likvidnost
Pojam likvidnosti ima korijen u latinskoj riječi liquiditas što se može prevesti kao tekućina. U ekonomskom smislu definicija likvidnosti označava mogućnost plaćanja tekućih obaveza u kratkom roku. Imovina je likvidnija ako se brže i uz što manji gubitak vrijednosti može unovčiti. Imovina kojoj treba više vremena da se unovči ili se prilikom toga gubi veliki dio njene vrijednosti kaže se da je manje likvidna.
Iz perspektive svakog pojedinca – fizičkog lica, kao i za kompanije, važno je u kojem roku može doći do novca kao najlikvidnijeg oblika imovine.
Pojam likvidnosti je povezan sa pojmom diverzifikacije, te bi kod odabira vrste imovine u koju ulaže svoja novčana sredstva ova dva pojma svaki pojedinac trebao gledati zajedno.
Uloga i prednosti otvorenih investicijskih fondova
Otvoreni investicijski fondovi prikupljaju novčana sredstva velikog broja ulagača (pravnih i fizičkih lica) te ta sredstva ulažu u veći broj pažljivo odabranih finansijskih instrumenata.
Za pojedinca to znači da, bez obzira na iznos ulaganja u investicijski fond, uloženi iznos se dijeli na cijeli portfelj investicijskog fonda koji sadrži i nekoliko desetina vrijednosnih papira odabranih kompanija.
Prednost investicijskih fondova je upravo u činjenici da predstavljaju skup vrijednosnih papira pažljivo odabranih kompanija, ulagači ne moraju imati značajna ekonomska znanja niti svakodnevno analizirati tržište kako bi odabrali pravu kombinaciju dionica ili obveznica.
Dakle, ulaganjem u otvorene investicijske fondove svaki pojedinac je napravio prvi korak u diverzifikaciji vlastitih ulaganja (pored nekretnina, polica osiguranja ili oročene štednje), a zatim kroz portfelj fonda dodano diverzificirao ta uložena sredstva na veliki broj pažljivo odabranih kompanija.
Dodatna prednost otvorenih investicijskih fondova je da su veoma likvidni iz razloga što svaki pojedinac u svakom momentu može zahtijevati isplatu dijela ili cijelog iznosa svojih sredstava. Otvoreni investicijski fondovi su dužni najkasnije u roku sedam dana od zahtjeva isplatiti sredstva po zahtjevu ulagača.
Na kraju, ali ne manje važno, ulaganje sredstava svakog pojedinca u otvorene investicijske fondove je jeftinije i jednostavnije u odnosu na samostalno ulaganje u vrijednosne papire.