Edukativno – Pojmovi na tržištu kapitala 3. dio

15. Novembra 2022.

Prinos

Pojam prinosa se može definirati kao stopa povrata na ulaganje. Svaki ulagač prilikom ulaganja određuje svoj očekivani prinos na to ulaganje. Uz pojam prinosa se veže i pojam rizika, jer svaka investicija koja uključuje rizik mora uključivati i određeni prinos, odnosno zaradu za ulagača. Na primjer, za sredstva koja su oročena u prvoklasnoj banci, možemo reći da nemaju rizika, ali je i prinos na ta sredstva za ulagača veoma mali.

S druge strane, za drugačije oblike ulaganja koji podrazumijevaju veći rizik, ulagači očekuju veći prinos, odnosno očekuju nerizičnu kamatnu stopu i premiju na tržišni rizik.

Prilikom ulaganja vlastitih sredstava, svaki ulagač bi trebao sačiniti vlastiti portfelj ulaganja sredstava na način da rasporedi sredstva u veći dio različitih oblika imovine sa različitim nivoom rizika i očekivanih prinosa kako bi u dugom roku rizici bili minimizirani, a prinosi na ukupna sredstva bili izbalansirani.

 

Rizik

Govoriti općenito o poslovanju bez razumijevanja rizika je nemoguće. Rizik predstavlja neizvjesnost ishoda određenog događaja ili projekta, odnosno ukoliko ishod određenog projekta može imati pozitivan ili negativan rezultat, tretira se kao rizičan. U kontekstu ulaganja, rizik predstavlja mogućnost ili vjerovatnoću da povrat na ulaganje bude manji od očekivanog.

Dvije osnovne komponente finansijskog rizika su sistemski i nesistemski rizik. Sistemski rizik je globalni rizik okruženja u kojem se odvija projekat ili poslovni proces i on utječe na sve učesnike u tom poslovnom okruženju jednako. Ovaj rizik nije moguće diverzificirati. Nesistemski rizik je vezan za određeni projekat ili kompaniju i moguće ga je diverzificirati.

Prema literaturi i istraživanjima, sistemska komponenta rizika čini 25-40%, dok nesistemska komponenta čini 60-75% ukupnog rizika.

 

Uloga i prednosti otvorenih investicijskih fondova

Otvoreni investicijski fondovi kroz široki portfelj ulaganja, odnosno diverzifikaciju nastoje umanjiti nivo rizika za ulagače, te u dugom roku obezbijediti zadovoljavajući povrat na ulaganje.

Ako pogledamo trenutnu strukturu fonda Triglav Globalni dionički, moguće je vidjeti da se diverzifikacija, između ostalog, vrši kroz nekoliko aspekata i to:

  • Geografski – kompanije iz SAD-a čine 42,5% portfelja, Francuske 11,9%, Njemačke 9,3%…
  • Sektorski – IT industrija čini 17,4% portfelja, finansije 12,7% portfelja, zdravstvo 11,7%, industrija 10,4%, robe široke potrošnje 8,4%…
  • Valutno – USD 52,6%, EUR 30,16%, GPB 3,62%…

Pored navedene diverzifikacije, ključan je odabir kompanija u koje se ulaže, te na primjeru fonda Triglav Globalni dionički je moguće vidjeti da se portfelj sastoji većeg broja pažljivo odabranih najvećih svjetskih kompanija kao što su Microsoft, Apple, Google, Amazon, Caterpillar, Pfizer, Allianz i slično.

Sličan primjer je moguće vidjeti i u portfelju fonda Triglav Obveznički koji je izložen 42,4% prema kvalitetnim državnim obveznicama najrazvijenijih europskih država kao što su Njemačka, Francuska, Nizozemska, Španija i druge, te ostatak prema odabranim najrazvijenijim kompanijama iz različnih sektora i država kao što su Barclays, Citigroup, Goldman Sachs Group, BMW Finance, Mercedes-Benz International Finance, Deutsche Telekom i druge. Sve navedene obveznice su investicijskog ranga.

Prethodno za pojedinačnog ulagača znači da se sredstva uložena u investicijski fond, bez obzira na iznos (bilo to 1.000 KM, 100.000 KM ili 1 milion KM) raspoređuje na cijeli portfelj fonda u koji su sredstva uložena čime se ostvaruje značajna disperzija rizika. Također je važno naglasiti da su sve kompanije u koje se ulaže sa razvijenih tržišta u Europi ili SAD, a izabrane su na osnovu temeljitih stručnih analiza s ciljem da se u dugom roku obezbijedi stabilan i zadovoljavajući prinos fonda.

Stručno osoblje koje upravlja radom fonda vrši kontinuirane analize portfelja i tržišnih kretanja, te u skladu s tim i u skladu sa zadatim ciljevima svakog fonda upravlja portfeljima fondova.

Kontaktirajte nas

Pišite nam, stojimo Vam na raspolaganju. Da biste mogli primiti odgovor, ili ako želite da primate informacije o našim ponudama ili sa tržišta kapitala, molimo unesite svoje kontakt podatke.


    O društvu

    Triglav Fondovi društvo za upravljanje investicijskim fondovima d.o.o. Sarajevo je osnovano 2000. godine pod nazivom Prof-In d.o.o. Sarajevo. Kao jedan od vodećih upravitelja investicijskih fondova u Bosni i Hercegovini, društvo Triglav Fondovi d.o.o ima sva potrebna profesionalna znanja i upravljačke vještine te na taj način ispunjava standarde i uvjete potrebne za uspješno upravljanje investicijskim fondovima.

    Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo je dio Grupacije Triglav.

    Kontakt podaci

    Adresa: Ul. Mehmed paše Sokolovića br. 15 71000 Sarajevo

    Telefon:  +387 33 277 270

    Fax: +387 33 277 271

    Sva prava zadržana © 2021 Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo

    Development by Lilium Digital

    Kontaktirajte nas
    X