Dionice
Dionice su vlasnički vrijednosni papiri koje izdaju dionička društva i njima se može trgovati na berzi. Kupovinom dionica kupac postaje suvlasnikom dioničkog društva, odnosno kompanije koja je izdala dionice. Cijena dionica se određuje na tržištu, odnosno na berzi. Vlasnik dionice ima pravo na dividendu ukoliko kompanija koja je izdala dionice isplaćuje dividendu.
Dividenda je dio dobiti dioničkog društva koja se isplaćuje vlasnicima dionica. Kada kompanija ostvari dobit, može donijeti odluku da se dio dobiti isplati vlasnicima dionica. Dio dobiti koja se ne isplati ostaje u kompaniji kao zadržana dobit i reinvestira se u poslovanje kompanije. Isplata dividende se obično vrši isplatom na račun dioničara, ali postoji mogućnost isplate i u vidu dodatnih dionica.
Obveznice
Obveznice su dužnički vrijednosti papiri koje izdaju kompanije, države ili državne institucije. Za razliku od dionica, obveznice se izdaju prema unaprijed određenoj kamatnoj stopi, koja je najčešće fiksna. Vlasnicima obveznica u određenom roku pripada pravo na povrat određenog iznosa glavnice i kamate. Kamata se može isplaćivati periodično ili se pripisuje glavnici te se u tom slučaju isplaćuje zajedno sa glavnicom. Najjednostavnije rečeno, kompanije se izdavanjem obveznica zadužuju i na taj način dolaze do finansijskih sredstava potrebnih za poslovanje. Obveznicama je moguće trgovati na tržištu kapitala.
Za razliku od dionica, obveznice se smatraju manje rizičnim vrijednosnim papirima, ali u pravilu nose i manji prinos od dionica.
Dionički i obveznički investicijski fondovi
Investicijski fondovi prikupljaju sredstva velikog broja ulagača, pravnih i fizičkih lica, te ta sredstva ulažu na tržištu kapitala.
Dionički investicijski fondovi prikupljena sredstva ulagača primarno ulažu u dionice, dok obveznički fondovi prikupljena sredstva primarno ulažu u državne ili korporativne obveznice. Generalno pravilo je da obvezničke fondove karakterizira manje osciliranje vrijednosti, a njihov cilj je stabilniji rast vrijednosti kroz ulaganje u državne ili korporativne obveznice. S druge strane, dionički fondovi se smatraju generalno rizičnijima od obvezničkih fondova, ali u pravilu pružaju mogućnost većih povrata u dugom roku od obvezničkih fondova.
Mješoviti fondovi po svojoj strukturi i karakteristikama predstavljaju kombinaciju obvezničkih i dioničkih fondova. Osnovna karakteristika mješovitih fondova je mogućnost ostvarivanja viših prinosa ulaganjem u dionice, ali istovremeno postizanje stabilnosti ulaganjem u obveznice. Svaki ulagač, na temelju vlastitih preferencija, može kreirati svoj portfelj rasporednom ulaganja sredstava u više različitih fondova. Primjer investicijskih kombinacija možete vidjeti na linku: https://triglavfondovi.ba/investicijske-kombinacije/.
Ulaganjem u investicijske fondove, ulagači postaju vlasnicima udjela u investicijskom fondu u koji su uložili svoja novčana sredstva, a samim tim i suvlasnici investicijskog fonda.
Glavni dokument svakog investicijskog fonda je Prospekt fonda. U tom dokumentu se definirani ciljevi fonda, ciljana struktura ulaganja sredstava fonda, kao i rizici povezani sa ulaganjima i strukturom fonda. S tim u vezi svakom ulagaču se savjetuje da prije ulaganja detaljno pročita prospekt fonda u koji namjerava uložiti svoja sredstva.