Tržište medvjeda je pojam karakterističan za tržište kapitala i označava period u kojemu se dešava dugotrajan pad cijena dionica. Ukoliko se na tržištu dogodi pad cijena dionica od 20% ili više u odnosu na prethodni maksimum to se opisuje kao tržište medvjeda.
Smatra se da je fenomen medvjeđeg tržišta dobio ime po načinu na koji medvjed napada svoj plijen tako što zamahuje šapama prema dole. Zbog toga se tržišta s padom cijena dionica u skladu sa prethodno navedenim kriterijima nazivaju tržištima medvjeda. S druge strane, tržište bika je dobilo naziv po simbolici što bik kada napada gura svoje rogove prema gore i označava tržište na kojemu cijene dionica imaju uzlazni trend, a tržište karakterizira optimizam.
Tržište medvjeda nastaje usljed raširenog pesimizma i negativnog raspoloženja ulagača, što može biti uzrokovano nizom faktora na realnom tržištu koje se prenosi na tržište kapitala. Obično se interpretira padom cjelokupnog tržišta, ali se i pojedini vrijednosni papiri ili robe mogu naći na medvjeđem tržištu ukoliko evidentiraju pad vrijednosti od 20% ili više, obično u periodu dva mjeseca ili duže.
Cijene dionica na tržištima kapitala općenito odražavaju očekivanja ulagača u smislu očekivanih novčanih tokova i dobiti kompanija u budućem periodu. U tom smislu očekivanja podizanja kamatnih stopa od strane centralnih banaka (prvenstveno Fed i ECB), objave poslovnih rezultata kompanija, nagovještaji recesije, stope rasta nezaposlenosti i slični faktori utječu na investitore na način da predviđaju negativan trend u budućnosti te odlučuju prodavati svoju imovinu (vrijednosne papire). Rastom ponude u cilju prodaje na tržištu kapitala dolazi do pada vrijednosti, odnosno cijena dionica. Ovdje je važno napomenuti da neki faktori imaju kratkoročni utjecaj na tržište, dok drugi imaju dugoročniji utjecaj. Na primjer, u februaru 2020. godine, globalne dionice su naglo ušle u tržište medvjeda nakon globalne pandemije virusa Covid-19. Dionički indeks S&P 500 je pao za 34% u periodu od 19. februara do 23. marta 2020. godine, ali se oporavio do sredine augusta iste godine, da bi zatim do 3. januara 2022. godine porastao za 114%.
Razlika između korekcije tržišta i tržišta medvjeda
Za razliku od tržišta medvjeda, korekcija tržišta traje kraće, odnosno do dva mjeseca. Korekcije tržišta mogu biti dobro vrijeme ulagačima da uđu na tržište dionica ili da dodatno investiraju ukoliko su već ranije investirali, te na taj način ostvare dodatnu premiju na svoje ulaganje. Kroz istoriju smo mogli svjedočiti da je, za razliku od korekcije tržišta, u periodu medvjeđeg tržišta teško odrediti kada je tržište dostiglo dno.
Gledajući referentne dioničke indekse S&P 500 i MSCI WI, možemo reći da je u dugoročnoj perspektivi uvijek pravo vrijeme za ulaganje jer istorijski gledano ovi dionički indeksi u dugom roku uvijek generiraju rast vrijednosti. Za ulagače je veoma važno strpljenje, i to najviše ukoliko su novac uložili na vrhuncu tržišta, koje je zatim doživjelo korekciju ili tržište medvjeda.
U periodu od Drugog svjetskog rata, medvjeđim tržištima je u prosjeku bilo potrebno 13 mjeseci da pređu od vrhunca do najnižeg nivoa i 27 mjeseci da se vrate na vrijednost prije pada. Izuzimajući kratkoročne korekcije tržišta kapitala, za svakog ulagača koji u dugom roku želi sačuvati i povećati vrijednost svoje imovine, a posebno imajući u vidu da tržište bika traje duže od tržišta medvjeda, veoma je važan dugoročni ulagački fokus i strpljenje u slučaju negativnih kretanja na tržištu.