Edukativno – Značaj dugoročnog ulaganja

7. Septembra 2022.

Koji je značaj dugoročne štednje i ulaganja?

Koja je zajednička karakteristika najbogatijih ljudi na svijetu? Oni ulažu zarađeni novac. Neovisno o tome u koju vrstu imovine investiraju, jednom zarađeni novac oni investiraju kako bi taj novac zaradio novi novac, odnosno kako bi radio u njihovu korist.

Međutim, postoji općeprihvaćeno mišljenje kako je potrebno biti bogat da bi bilo moguće investirati. Istina je da veća količina uloženog novca pruža mogućnost za veću zaradu, ali je moguće kontinuirano ulagati i manje iznose sredstava koji na tekuću potrošnju neće imati značajniji utjecaj, ali u dugom roku mogu donijeti značajne koristi.

 

Pogledajmo sljedeći primjer: osoba koja mjesečno od svog rada ostvaruje prihod u iznosu od 2.000 KM te 5% ostvarenog prihoda ili 100 KM izdvaja za štednju.

Izdvajanjem 100 KM mjesečno ili godišnje 1.200 KM bez ikakve kamate ili prinosa, za deset godina će bez ulaganja, ne uzimajući u obzir inflaciju, vrijediti 12.000 KM.

Ako ista osoba tih 100 KM mjesečno ulaže u investiciju koja ima povrat od, na primjer, 5% prosječno godišnje, za deset godina će imati ukupno 15.499 KM, odnosno 3.499 KM ili 29,16% više.

S druge strane, zbog vremenske vrijednosti novca i ukamaćivanja, ako bi 12.000 KM bilo danas uloženo u investiciju sa prosječnim godišnjim povratom od 5%, za deset godina to bi iznosilo 19.546 KM, odnosno 7.546 KM ili 62,88% više u odnosu na štednju bez kamate ili prinosa. Tri navedena scenarija su prikazana na slici ispod.

 

 

 Kalkulacija prinosa je informativnog karaktera i ne predstavlja mogućnost ili projekciju očekivanih prinosa u budućnosti.

 

Koja je uloga rizika?

Rizik po definiciji predstavlja mogućnost da se dogode okolnosti koje će umanjiti vrijednost novca ili investicije.

U principu, ako čuvamo novac bez ulaganja tj. bez rizika, nećemo biti u mogućnosti ostvariti nikakav prinos. Ako tome dodamo inflaciju, nakon određenog vremena isti iznos novaca će vrijediti manje za iznos inflacije.  Dakle, uz inflaciju, novac koji nije uložen će sigurno izgubiti dio vrijednosti.

Imajući u fokusu rizik, poznata je izreka kako „nije dobro sva jaja držati u istoj košari“. Stoga je važno  dobro planirati i rasporediti sredstva u više vrsta imovine kako bi se optimizirao rizik i ostvario očekivani povrat na prethodno zarađena i uložena sredstva.

 

Kako dugoročno sačuvati ili povećati vrijednost novca?

Vrijednost novca koji je već zarađen moguće je sačuvati ili povećati ulaganjem.

Pored klasičnih načina štednje prisutnih na našim prostorima, kao što su štednja u banci, kupovina nekretnina ili ulaganje u police životnog osiguranja, otvoreni investicijski fondovi pružaju veoma atraktivnu mogućnost da se dio „štednog portfelja“ svakog pojedinca usmjeri u ovu vrstu imovine.

Koliko je ovaj vid dugoročne štednje atraktivan najbolje govori podatak da je prema Europskom udruženju za upravljanje sredstvima i imovinom ukupna neto imovina otvorenih investicijskih fondova na kraju 2021. godine iznosila 13.900 milijardi EUR, od čega se na kućanstva, odnosno na stanovništvo odnosi oko 3.900 milijardi EUR. Ovdje ćemo naglasiti da je, prema istom izvoru, u periodu 2010. – 2019. godine prosječan godišnji neto povrat (umanjen za inflaciju) u EU iznosio 7,6% za dioničke fondove te 2,3% za obvezničke fondove, a kućanstva su na nivou EU u 2019. godini u prosjeku 10% svoje finansijske imovine ulagali u investicijske fondove.

Kod ulaganja u investicijske fondove je važno znati tko upravlja fondovima, o kojoj vrsti fondova se radi, te u skladu s prospektima i statutima fondova, svaki investitor treba procijeniti na koji rok želi uložiti sredstva, koji nivo rizika je spreman preuzeti i koji očekivani prinos ili povrat na ulaganje želi ostvariti. Kako fondovi ulažu u veliki broj finansijskih instrumenata, disperzija rizika koju postiže pojedinačni investitor je veća u odnosu na individualno ulaganje, a u pravilu i troškovi ulaganja su znatno niži u odnosu na individualno ulaganje pojedinca.

Za detaljnije informacije o Triglav otvorenim investicijskim fondovima, propisanim obavezama i povezanim rizicima pozivamo Vas da se upoznate sa prospektima naših fondova putem sljedećih linkova: Triglav Globalni dionički i Triglav Obveznički.

Kontaktirajte nas

Pišite nam, stojimo Vam na raspolaganju. Da biste mogli primiti odgovor, ili ako želite da primate informacije o našim ponudama ili sa tržišta kapitala, molimo unesite svoje kontakt podatke.


    O društvu

    Triglav Fondovi društvo za upravljanje investicijskim fondovima d.o.o. Sarajevo je osnovano 2000. godine pod nazivom Prof-In d.o.o. Sarajevo. Kao jedan od vodećih upravitelja investicijskih fondova u Bosni i Hercegovini, društvo Triglav Fondovi d.o.o ima sva potrebna profesionalna znanja i upravljačke vještine te na taj način ispunjava standarde i uvjete potrebne za uspješno upravljanje investicijskim fondovima.

    Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo je dio Grupacije Triglav.

    Kontakt podaci

    Adresa: Ul. Mehmed paše Sokolovića br. 15 71000 Sarajevo

    Telefon:  +387 33 277 270

    Fax: +387 33 277 271

    Sva prava zadržana © 2021 Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo

    Development by Lilium Digital

    Kontaktirajte nas
    X