Ako Donald Trump ispuni svoja obećanja da će zaštititi američku ekonomiju, to će imati dobar učinak na preduzeća.
Američki izbori su iza nas, a Trump će još jednom preuzeti dužnost predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Gledajući osam godina unazad, situacija je bila donekle obrnuta – tržišta su više očekivala pobjedu Hillary Clinton, a pobjeda Trumpa bila je iznenađenje. Pozitivno za tržišta, jer su tržišta kapitala za mjesec dana nakon izbora dobila više od pet posto na vrijednosti.
Čak je i sredina jutra nakon ovogodišnjih izbora donijela relativno očekivani scenarij s Trumpovom pobjedom – terminski ugovori na glavne američke berzanske indekse bili su u izrazito zelenoj boji. Indeks Russell 2000, koji uključuje mala i srednja preduzeća (naravno u poređenju sa S&P500 indeksom), je prednjačio.
Protekcionizam za rast
Ako Trump ispuni svoja obećanja da će zaštititi domaću ekonomiju, njegova pobjeda bi mogla imati veće pozitivne efekte na poslovanje, a “špekulativni” rast je bio logičan. Ojačao je i američki dolar, porastao je i prinos na američke državne obveznice – pa je u srijedu prinos na desetogodišnje državne obveznice porastao sa 4,25 posto na 4,45 posto. Što se tiče sirovina, najviše je bila izložena nafta, gdje je Trump zagovornik fosilnih goriva. Posljedično, to znači više eksploatacije ili više novih bušotina, što je snizilo cijenu nafte, jer se očekuje višak ponude na tržištu.
U Evropi je slika bila drugačija – zbog “najavljenih” carina za evropsku robu na američkom tržištu bile su izložene kompanije sa većim učešćem izvoza na ovo tržište. Ovdje opet prednjači njemačka automobilska industrija, koja se već bori s crvenim brojevima zbog manje potražnje za njihovim vozilima na kineskom tržištu.
Veliki pobjednik izbora je i Elon Musk, koji je tokom predizborne kampanje otvoreno podržao Trumpa. Cijena dionica Tesle već je porasla za 15 posto u srijedu prije trgovanja. Naravno, prerano je nagađati o konkretnim pozitivnim efektima, ali svakako možemo očekivati neke mjere u smislu subvencija za električna vozila, a možda čak i brže komercijalno korištenje nedavno predstavljenih robotskih taksija. U trenutku pisanja članka još nas je čekao sastanak američke centralne banke Fed na kojem se očekuje ponovno smanjenje ključne kamatne stope za 0,25 procentnih poena.
Farmacija je dobra opklada
U srijedu je svoje poslovne rezultate objavila i danska farmaceutska kompanija Novo Nordisk. Njihov lijek protiv gojaznosti wegovy impresionirao je prodajnim brojkama, jer je dostupan na nekoliko tržišta gdje prije nije bio. Tako su prihodi od prodaje ovog lijeka porasli za čak 48 posto u odnosu na prethodni kvartal.
Kompanija nije ispunila očekivanja analitičara u pogledu ukupnih prihoda, jer je prodaja njihovog lijeka za dijabetes (ozempic) neznatno ispod očekivanja analitičara. Ipak, dionice su porasle skoro osam posto u trgovanju sredinom dana.
Lijek protiv gojaznosti jedan je od najbrže rastućih farmaceutskih segmenata, gdje se procjenjuje da će tržište dostići vrijednost od oko 150 milijardi dolara do 2030. godine. Pozitivna reakcija na cijenu dionica bila je i zbog činjenice da je bilo špekulacija u prošlosti da donekle gube bitku za tržišni udio s američkim konkurentom Eli Lilly.
Autor teksta: Janez Javornik, Triglav Skladi