Lanac dodane vrijednosti u oblasti AI je vrlo složen i kompleksan.
Posljednjih godina svjedoci smo ubrzanog razvoja u oblasti umjetne inteligencije (AI). Razvijaju se novi AI modeli, pojavljuju se novi alati i rješenja, a kompanije razvijaju strategije AI i traže načine na koje im može pomoći da povećaju produktivnost i smanje troškove. I pojedinci prate razvoj AI – AI alati kao što su ChatGPT, Claude, Perplexity, Microsoft Copilot postali su dio svakodnevice većine stanovnika razvijenih zemalja, a oni koji ne koriste AI alate sigurno su barem čuli da se nešto zanimljivo dešava u oblasti AI. Šta to znači za investitore? Gdje su mogućnosti ulaganja i na koje rizike ulaganja treba paziti?
Ključna stvar koju treba znati je da je lanac vrijednosti u oblasti AI vrlo složen i kompleksan. Tri ključna segmenta su:
- fizička infrastruktura (na primjer, razvoj i proizvodnja raznih čipova, razvoj i proizvodnja opreme za podatkovne centre, izgradnja i upravljanje podatkovnim centrima, proizvodnja električne energije za podatkovne centre),
- digitalna infrastruktura (na primjer, razvoj velikih jezičkih modela, razvoj i upravljanje rješenjima baza podataka, konsultantske usluge),
- rješenja (na primjer, AI agenti, AI rješenja za marketing, sajber sigurnost, zdravstvo, industriju).
Sada smo u poziciji da razvoj u oblasti fizičke AI infrastrukture nadmašuje razvoj u oblasti digitalne AI infrastrukture i rješenja. Ovo je djelimično razumljivo i očekivano. Nije moguće razviti napredna AI rješenja bez čipova, memorijskih čipova, opreme za prijenos podataka i pristupa cjenovno povoljnim i pouzdanim izvorima električne energije. Kompanije iz prvog segmenta ubrzano ulažu u istraživanje i razvoj i povećavaju obim fizičkih kapaciteta, bilo da se radi o pogonima za proizvodnju čipova ili novim podatkovnim centrima. Iz perspektive poslovnih performansi, pozitivan utjecaj je posebno primjetan među programerima i proizvođačima razne opreme za podatkovne centre.
U oblasti digitalne AI infrastrukture u centru pažnje su prije svega kompanije kao što su OpenAI, xAI, Anthropic, DeepSeek, Mistral AI, Perplexity, Alibaba, Baidu, Alphabet, Amazon, Meta i Microsoft. Mnoge od ovih kompanija ne kotiraju na berzi, što znači da većina investitora ne može ulagati u ove kompanije. Većina drugih kompanija su američki i kineski tehnološki giganti, koji osim razvoja digitalne AI infrastrukture, doprinose i razvoju fizičke AI infrastrukture razvojem vlastitih čipova i izgradnjom vlastitih podatkovnih centara te razvojem AI rješenja za krajnje korisnike.
U oblasti AI rješenja, situacija je sljedeća: očekivanja su visoka, određeni primjeri upotrebe AI rješenja su obećavajući, a u budućnosti ćemo najveću dinamiku vidjeti upravo u kompanijama iz ovog segmenta. Ako se ostvare očekivanja u vezi s korisnošću AI rješenja za krajnje korisnike, ukupni porast prihoda u ovom segmentu bit će najveći. To naime uključuje velike proizvođače softverskih rješenja kao što su Alibaba, Alphabet, Amazon, Meta, Microsoft i Apple, koji imaju stotine miliona individualnih kupaca i stotine hiljada poslovnih kupaca.
Najveće investicijske mogućnosti pružaju velike tehnološke kompanije koje u određenim slučajevima kontrolišu veliki udio cijelog lanca stvaranja dodane vrijednosti te tehnološke kompanije koje razvijaju opremu za podatkovne centre. Činjenica je da je za brojne kompanije u ovoj fazi vrlo teško utvrditi koliko će biti uspješne u razvoju i implementaciji AI rješenja, a mnoge druge kompanije još nisu na berzi.
Autor teksta: Alexandr Gutirea, Triglav Skladi