Snižavanje kamatnih stopa ponovo je podiglo prinos na desetogodišnje obveznice iznad prinosa na dvogodišnje obveznice.
Dugo očekivano snižavanje ključne kamatne stope od strane američke centralne banke Fed konačno se dogodilo u srijedu. Nakon četiri godine, Federal Reserve Bank ponovo je snizila kamatnu stopu, i to za čak 50 baznih bodova ili 0,5 postotnih bodova. Ključna kamatna stopa sada je postavljena u rasponu od 4,75 do pet posto.
Mnogi analitičari nisu očekivali takvo smanjenje, jer to obično znači da nešto nije u redu s privredom, pa je potrebno hitno djelovati. Guverner Jerome Powell posebno se potrudio naglasiti kako ovoga puta nije tako.
S jedne strane, inflacija posljednjih mjeseci lijepo pada, te je u augustu dostigla 2,5 posto, što je blizu ciljanog nivoa. S druge strane, tržište rada se malo ohladilo, jer je nezaposlenost porasla s rekordno niskih nivoa na 4,2 posto. Ipak, američka ekonomija je u vrlo dobrom stanju. U drugom kvartalu porasla je čak tri posto, preračunato na godišnjem nivou.
Povoljna očekivanja privrede
Također, zbirni podatak o raspoloženju menadžera nabavke PMI je na visokom nivou od 54,3. Sve više od 50 znači da se očekuje povoljan privredni trend. U takvom je okruženju vrlo važan tačan tajming snižavanja ključne kamatne stope, jer se time osigurava da se privreda ne ohladi prebrzo, naravno uz istovremeno kontrolisanje rasta inflacije. U svom govoru, Powell je jasno dao do znanja da ne želi zakasniti sa snižavanjem kamatnih stopa, baš kao što su zakasnili s povećanjem kamatnih stopa 2022. godine. On želi meko slijetanje za najveću svjetsku ekonomiju.
Tržišta kapitala su u početku primila vijest o smanjenju sa zadrškom, upravo zbog straha od stanja ekonomije, ali nakon prespavane noći, postalo je jasno da je to pravi korak koji će imati blagotvoran učinak na tržišta. Tržišta dionica, a posebno tehnološke dionice, doživjele su snažan rast sljedećeg dana.
Tržišta obveznica stabilizirala su se pri nižim zahtijevanim prinosima. Prinos na 10-godišnje američke državne obveznice od aprila je pao za 1,1 posto, na 3,6 posto. Prinosi na kraće obveznice još su brže padali, što je rezultiralo činjenicom da nakon dvije godine više nemamo inverziju, gdje su dvogodišnje obveznice isplativije od desetogodišnjih.
Pao je i prinos na evropske državne obveznice. One su ove godine dobile jedan i po posto vrijednosti, a korporativne dva i po posto. Cijena obveznica je obrnuto proporcionalna zahtijevanom prinosu. Za očekivati je da će se zahtijevani prinosi dodatno smanjiti u narednom periodu.
Snižavanje će se nastaviti
Analitičari informativnog portala Bloomberg očekuju da će Fed ove godine još tri puta sniziti kamatu, a do kraja sljedeće godine čak osam puta, ukupno dva postotna boda. Od evropske ECB se očekuje manje snižavanja, ali se mora uzeti u obzir da su kamatne stope s ove strane Atlantika već sada znatno niže.
Ulagači su optimistični da niže kamatne stope neće samo osigurati meko slijetanje za privredu, već da će to uticati i na veće korporativne profite i rast cijena dionica i obveznica. Sve ukazuje na to da će sadašnji rekordni nivoi indeksa biti premašeni.
Autor teksta: Radivoj Pregelj, Triglav Skladi