Pregled aktuelnih berzanskih trendova: izazovi i prilike

13. Marta 2025.
Ekonomski rast: veća neizvjesnost u SAD-u, Evropa i Kina na putu blagog oporavka

U SAD-u neizvjesnost u pogledu tarifne politike predsjednika Donalda Trumpa usporava poslovnu aktivnost, posebno u proizvodnom sektoru. ISM proizvodni indeks pao je na 50,3 u februaru (sa 50,9 u januaru), što ukazuje na usporavanje rasta. Istovremeno, indeks plaćenih cijena dostigao je 62,4 – najviši nivo od jula 2022. godine, što ukazuje na veće troškove za preduzeća i smanjenu potražnju za novim narudžbama. Ovo bi također moglo utjecati na buduće planove zapošljavanja u kompanijama.

Njemačka i Kina, koje su prošle godine dostigle dno ciklusa ekonomskog usporavanja, pokazuju prve znake oporavka. Njemačka planira ublažiti “kočnicu duga” (Schuldenbremse), povećati izdatke za odbranu i stvoriti infrastrukturni fond od 500 milijardi eura za poboljšanje puteva, željeznica i digitalizacije. Kina, međutim, vraća povjerenje investitora obećanjima o poticajima i podršci tehnološkom sektoru.

Preusmjeravanje kapitala: investitori traže sigurnost

Smanjena očekivanja ekonomskog rasta u SAD-u utječu na niže procjene dobiti kompanija, što najviše utječe na tzv. “growth” kompanije  (tehnološke i kompanije visokog rasta čija se vrijednost zasniva na budućim novčanim tokovima). Neizvjesnost je uzrokovala preusmjeravanje kapitala u “value” kompanije, koje su tradicionalno manje volatilne i nude stabilne dividende.

Od početka godine do 10. marta 2025. godine prinos “growth” dionica  u odnosu na „value“ dionice, mjereno MSCI indeksom, smanjen je za više od 12 postotnih poena. Pored toga, rastuća neizvjesnost dovela je do bijega kratkoročnih investitora u trezorske zapise, što je dodatno utjecalo na situaciju na tržištima kapitala.

Kapital se kreće ne samo između sektora, već i između regija. Pojačan interes za evropskim i kineskim dionicama dijelom je posljedica većeg udjela „value“ kompanija na ovim tržištima, a dijelom i ekonomske situacije opisane u prvoj tački.

Očekivanja za naredni period: malo neizvjesnosti, ali mnogo prilika
  • Trenutna neizvjesnost je već djelimično uračunata u cijene dionica, što znači da bi svako poboljšanje moglo brzo imati pozitivan utjecaj na tržišta.
  • Rotacija prema sigurnosti je bila intenzivna, tako da je prostor za dalji bijeg kapitala ograničen.
  • Recesija nije vjerovatan scenario, jer zemlje imaju na raspolaganju dovoljno fiskalnih i monetarnih mjera da spriječe produbljivanje ekonomskih problema.
  • Političke odluke će biti ključne, ali Trump vjerovatno neće dozvoliti da se konkurentska pozicija američkih kompanija dodatno pogorša – može se očekivati ​​ublažavanje određenih trgovinskih mjera.

Istorija nas uči da su slične situacije često predstavljale prilike za kupovinu. S obzirom na to da je recesijski scenario malo vjerovatan, u ovom slučaju se najvjerovatnije radi o korekciji na berzi, što je uobičajena pojava i koja je u prošlosti uvijek nudila dobru priliku za kupovinu.

 

Autor teksta: Sašo Ivanović, Triglav Skladi

Kontaktirajte nas

Pišite nam, stojimo Vam na raspolaganju. Da biste mogli primiti odgovor, ili ako želite da primate informacije o našim ponudama ili sa tržišta kapitala, molimo unesite svoje kontakt podatke.


    O društvu

    Triglav Fondovi društvo za upravljanje investicijskim fondovima d.o.o. Sarajevo je osnovano 2000. godine pod nazivom Prof-In d.o.o. Sarajevo. Kao jedan od vodećih upravitelja investicijskih fondova u Bosni i Hercegovini, društvo Triglav Fondovi d.o.o ima sva potrebna profesionalna znanja i upravljačke vještine te na taj način ispunjava standarde i uvjete potrebne za uspješno upravljanje investicijskim fondovima.

    Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo je dio Grupacije Triglav.

    Kontakt podaci

    Adresa: Ul. Mehmed paše Sokolovića br. 15 71000 Sarajevo

    Telefon:  +387 33 277 270

    Fax: +387 33 277 271

    Sva prava zadržana © 2021 Triglav Fondovi d.o.o. Sarajevo

    Development by Lilium Digital

    Kontaktirajte nas
    X