Savjeti za štednju i ulaganje
Bilo da ste se tek zaposlili ili imate porodicu i želite štednju za svoju djecu ili razmišljate o svojim primanjima u penziji, sljedeći savjeti će Vam pomoći da bolje planirate i lakše ostvarite ušteđevinu za svoje planirane ciljeve u budućnosti.
Napravite plan mjesečnih prihoda i troškova
Ukoliko želite imati kontrolu nad svojim troškovima, potrebno je napraviti plan, odnosno pregled redovnih mjesečnih troškova (hrana, stanovanje, prijevoz, vrtić, školarina, razonoda i slično) te sezonskih ili jednokratnih troškova (registracija vozila, godišnji odmor, putovanje i slično). Dovedite u vezu svoje mjesečne prihode sa troškovima i imat ćete mjesečni pregled prihoda i troškova koji će Vam pomoći u planiranju Vaše potrošnje, ali i štednje. Štednju uključite u Vaš plan.
Manja potrošnja znači veću štednju
Svakodnevne navike kojih nismo uvijek ni svjesni, mogu značajno opteretiti kućni budžet. Nakon što napravite plan mjesečnih troškova i nakon toga analizirate stvarnu mjesečnu potrošnju, imat ćete jasan pregled svih mjesečnih troškova na osnovu kojih ćete moći utvrditi koji troškovi se odnose na planiranu potrošnju, a koji na neplaniranu potrošnju, kao i koje od tih troškova možete smanjiti. Na primjer, prekomjerno kupovanje hrane ili aktivnosti koje se odnose na razonodu, kao i kupovina artikala na akcijskoj ponudi, koji Vam možda nisu potrebni, mogu značajno utjecati na mjesečnu potrošnju. Najjednostavniji način kontrole troškova je da postavite sebi pitanje: Da li mi je ovo zaista potrebno?
Fond sigurnosti
Fond sigurnosti predstavlja iznos sredstava koji je dovoljan za iznenadne, odnosno nepredviđene situacije koje su izvan Vaše kontrole poput gubitka posla ili bolesti ili drugih iznenadnih troškova koji nisu mogli biti predviđeni poput značajnijih kvarova na automobilu ili drugih izdataka za koje su potrebni značajniji iznosi sredstava. U pravilu, fond sigurnosti bi trebao biti jednak osnovnim životnim troškovima za tri do šest mjeseci.
Važno je početi
Ukoliko nemate naviku štednje, probajte početi štednju sa manjim mjesečnim iznosima koji nemaju značajan utjecaj na Vašu mjesečnu potrošnju. Na primjer, probajte postaviti sebi cilj štednje za kupovinu u iznosu od 500 KM i uštedite novac za taj cilj tako što ćete mjesečno štediti po 100 KM. Ostvarenje ovog cilja će imati pozitivan psihološki utjecaj na stvaranje Vaše navike za štednju.
Disciplina štednje
Da biste bili sigurni da ćete svaki mjesec uštediti planirani iznos sredstava, dio mjesečnog prihoda biste trebali izdvojiti na investicijski štedni račun čim ga dobijete. Na taj način nećete doći u iskušenje da realizirate neku neplaniranu kupovinu i da mjesečno štedite samo onaj dio sredstava koji Vam preostane na kraju mjeseca. Najlakši način da stvorite disciplinu štednje i ulaganja je da sredstva trajnim nalogom mjesečno doznačujete na investicijski štedni račun.
Napravite pravi izbor
Štediti možete samo izdvajanjem novca na poseban račun, oročavanjem novca ili možete odabrati investicijsku štednju.
Glavna razlika je u povratu koji možete očekivati za svoj novac koji štedite. Preporuka je da za svaki oblik štednje provjerite prinos ili povrat na Vaša sredstva koja štedite i uporedite ga sa stopom inflacije kako biste znali da li će Vaš novac realno vrijediti manje ili više nego na početku štednje.
Veoma zastupljen oblik štednje u razvijenim zemljama u svijetu i Evropi je investicijska štednja. To potvrđuje podatak da fizička lica u Evropi u prosjeku 40% svoje finansijske imovine ulažu u otvorene investicijske fondove, penzione fondove ili dionice.
Triglav Fondovi sa posebno razvijenim produktom Investicijski plan omogućavaju investicijsku štednju uz postepene mjesečne uplate već od 20 KM pri čemu je moguće kreirati vlastiti investicijski štedni plan i tako prilagoditi mjesečne uplate prema planiranom kućnom budžetu. Ulaganje u otvorene investicijske fondove, u pravilu, u dugom roku omogućava ostvarivanja većih prinosa u odnosu na klasičnu štednju u banci. Dodatna prednost je što, u slučaju potrebe, uvijek možete isplatiti dio sredstava iz investicijskog fonda ukoliko Vam se desi neki nepredviđeni trošak.
Pozovite nas na 033/277-270 ili nam postavite pitanje na info@triglavfondovi.ba i mi ćemo Vam pomoći da izaberete najbolji način na koji dugoročno možete zaštiti i uvećati vrijednost Vaše ušteđevine.