Posljednjih sedmica došlo je do pada vrijednosti udjela brojnih investicijskih fondova. Ovi padovi su u velikoj mjeri odraz opšte situacije na tržištima kapitala. Američke dionice, koje čine više od 70% indeksa dionica iz razvijenih država, trenutno su u fazi korekcije.
Situacija zapravo nije toliko problematična kao što bi se moglo činiti ako pogledamo samo grafike kretanja vrijednosti udjela raznih investicijskih fondova. Smatramo da je ovo prije svega kratkoročna korekcija, čije središte je u segmentu većih američkih kompanija s većom izloženošću razvoju u oblasti umjetne inteligencije.
Razvoj u oblasti umjetne inteligencije dešava se izuzetno brzo, u nekim aspektima primjetno brže nego što smo očekivali prije samo nekoliko mjeseci. Kompanije, političari, regulatori te veliki i mali investitori odgovaraju na izazove i mogućnosti u području umjetne inteligencije različitom brzinom i obimom resursa. Razumljivo je da ova raznolikost pogleda stvara mogućnosti za razvoj preuranjenog i pretjerano optimističnog ili pesimističnog stava. To rezultira većom vjerovatnoćom većih skokova i padova cijena dionica kompanija izloženih kretanjima u oblasti umjetne inteligencije.
Od početka godine do 5. marta 2025. godine, dionice Nvidia, Apple, Microsoft, Broadcom, Amazon, Alphabet i Tesla imale su najveći negativan utjecaj na prinos šireg američkog dioničkog indeksa. Ovaj veliki utjecaj je kombinacija visoke tržišne kapitalizacije ovih kompanija i dinamike cijena njihovih dionica. Iz poslovne perspektive, ove kompanije ostaju jake i stabilne, a budući rast njihovih poslovnih rezultata vrlo vjerovatno će biti iznad prosjeka. Stoga je pad cijena dionica navedenih kompanija prije svega odraz rekalibracije stavova različitih sudionika na tržištu kapitala.
Investitorima koji razmišljaju o smanjenju izloženosti u segmentu dioničkog kapitala savjetuje se da detaljno razmotre svoj horizont ulaganja. Najbolja, optimalna odluka za dugoročne investitore – ako uzmemo u obzir samo vremenski aspekt, a ne druge specifičnosti – je održavanje visoke izloženosti u segmentu dionica bez obzira na trenutnu dinamiku na tržištima kapitala. Uvijek je važno imati na umu da potencijalni negativni utjecaj prodaje na nižoj tački i kupovine na višoj tački može biti izuzetno velik.
Razumijemo da američki predsjednik Donald Trump dodaje određeni element zabrinutosti. Njegova retorika i postupci, kao i izjave i odluke ključnih članova njegovog tima, izazivaju veliku neizvjesnost. Primjeri postupaka američkog predsjednika koji izazivaju zabrinutost uključuju mjere u oblasti trgovinske politike, pokušaje transformacije prirode odnosa sa zemljama saveznicama, kao i mjere za postizanje veće efikasnosti u američkoj ekonomiji. Moramo priznati da ne možemo biti iznenađeni što Donald Trump djeluje kao generator neizvjesnosti. Riječ je o metodi rada koju razvija već nekoliko godina, a koju smo u više navrata vidjeli “uživo”. Prilikom donošenja investicionih odluka svakako uzimamo u obzir „efekat Trumpa“. Trenutno procjenjujemo da je to prolaznog karaktera i da ima ograničen utjecaj kako na američke kompanije tako i na kompanije u Evropi i drugim zemljama.
Situacija na tržištima kapitala nije nimalo mračna, a u pojedinim segmentima se može uočiti stabilan rast. Jedan takav segment, na primjer, je segment dionica evropskih kompanija, čije cijene rastu bez obzira na nestabilnost koja proizlazi iz SAD. Osim toga, kao pozitivan aspekt vrijedi istaći ekonomsku dinamiku u Evropi, gdje vidimo potencijal za poboljšanje situacije. Stabilna ekonomska dinamika bez većih negativnih iznenađenja očekuje se i u SAD-u i Japanu.
Autor teksta: Alexandr Gutirea, Triglav Skladi