Rast dioničkih indeksa
Prošle sedmice su, po prvi put u tri sedmice, glavni američki dionički indeksi ostvarili rast i to S&P 500 i Nasdaq preko 4%, dok je Dow Jones ostvario rast od 3,2%.
Temeljem očekivanja investitora o usporavanju inflacije u augustu, tržište je u ponedjeljak nastavilo rast od prošle sedmice. Glavni dionički indeks S&P 500 je porastao za 1,06%, dok su Dow Jones i Nasdaq porasli za 0,72% i 1,27% respektivno.
Kretanje dioničkih indeksa S&P 500, Nasdaq i Dow Jones na 12.09.2022, Yahoo Finance
Gledajući top pet kompanija iz portfelja Triglav Globalni dionički, najveći dnevni rast u ponedjeljak je zabilježio Apple za 3,85%, što je u najvećem rezultat visokih narudžbi novog modela iPhone 14. Dionice Amazona su također zabilježile značajan dnevni rast od 2,39%, dok su Microsoft, Citigroup i Alphabet (Google) zabilježili rast od 0,83%, 0,39% i 0,08% respektivno.
Očekivanje izvještaja o inflaciji i odluka Fed-a
Iako je inflacija još uvijek visoka, na temelju pada cijena energije i nafte, poboljšanja u lancima opskrbe ekonomisti očekuju njeno ublažavanje. Predviđanja ekonomista su da je u augustu inflacija u SAD-u mjerena glavnim indeksom potrošačkih cijena (CPI) pala u odnosu na prethodni mjesec za 0,1%. Ukoliko to potvrdi današnja objava, to će biti prvi put nakon maja 2020. godine da je ostvaren mjesečni pad potrošačkih cijena.
Gledano na godišnjem nivou, to bi značilo da CPI u augustu 2022. u odnosu na august 2021. godine u SAD-u iznosi 8%, a što je pad u odnosu na 8,5% koliko je iznosio godišnji CPI mjeren u julu 2022. godine.
Međutim, izvještaj bi za neke mogao biti zbunjujući, jer se očekuje da će temeljna inflacija koja isključuje cijene energije i hrane, rasti. U svakom slučaju, ulagači željno isčekuju izvještaj o inflaciji budući da ona ima uticaj na odluku Federalnih rezervi (Fed) u kojoj mjeri će podizati kamatne stope. Kako je ranije najavljeno, Fed je posvećen smanjenju inflacije i „taj posao će nastaviti dok ne bude završen“, te se očekuje treće povećanje kamatnih stopa za 0,75%. Predstavnici Fed-a su takođe izjavili da je ciljani nivo kamatnih stopa 3-3,5% do kraja godine. Istovremeno, Powell je ponovio da je cilj Fed-a postići „soft landing“, odnosno obuzdati inflaciju uz usporavanje ekonomskog rasta, ali i izbjegavanje recesije. Ekonomisti se nadaju, ako podaci o inflaciji budu povoljniji od očekivanih, da bi Fed naredne sedmice mogao manje agresivno povećati kamatne stope, odnosno nadaju se povećanju od 0,5%.
Guverner Fed-a, Chris Waller je na prošlosedmičnoj konferenciji u Beču izjavio da će podržati značajnije povećanje kamatnih stopa u septembru, a sve s ciljem približavanja željenoj stopi inflacije od 2%. Trenutni raspon kamatnih stopa Fed-a iznosi 2.25%-2,50%, a prema njegovim riječima, referentna kamatna stopa će se morati povećati znatno iznad trenutnog nivoa kako bi obuzdala agregatnu potražnju i izvršila veći pritisak na cijene.
S druge strane, ulagači željno očekuju današnji izvještaj kako bi vidjeli trend potrošačkih cijena i nadaju se da će, ukoliko izvještaj potvrdi pad nivoa potrošačkih cijena, Fed u narednom periodu biti potaknut na manje agresivne intervencije u smislu povećanja kamatnih stopa, što bi se pozitivno odrazilo i na tržištu kapitala.