Usporavanje inflacije budi optimizam na berzama
Prema podacima Eurostat-a koji su objavljeni u srijedu, procjenjuje se da godišnja stopa inflacije u eurozoni u novembru iznosi 10%, što je niže u odnosu oktobar kada je iznosila 10,6% i radi se o prvom smanjenju u posljednjih 18 mjeseci. Najveći utjecaj na smanjenje inflacije ima smanjenje cijena energenata kao rezultat visokih zaliha prirodnog plina u Europskoj uniji, te relativno blagih temperatura. Očekivana godišnja stopa inflacije energenata u novembru iznosi 34,9% što je niže u odnosu na mjesec ranije kada je iznosila 41,5%. Međutim, temeljna stopa inflacije koja isključuje energiju i hranu očekuje se da će ostati stabilna na 5%.
S druge strane, godišnja stopa inflacije u SAD-u u oktobru je, prema procjeni, iznosila 7,7% što je niže u odnosu na mjesec ranije kada je iznosila 8,2%. To je najniža godišnja stopa inflacije od januara ove godine i, također značajno, ispod 8% kolike su bile procjene za oktobar. Međutim, posebno pozitivan signal je u činjenici da se smanjuje i temeljna inflacija.
Godišnja stopa inflacije u SAD u periodu od 2018. godine
Reakcije Fed-a i ECB-a i očekivanja na tržištu kapitala
Niža inflacija znači da američki Fed možda neće morati toliko povisiti svoju ključnu kamatnu stopu. To je u svom govoru u srijedu potvrdio i predsjednik Fed-a Jerome Powell kada je izjavio da ima smisla ublažiti tempo povećanja kamatnih stopa kako se ključna kamatna stopa približava nivou koji bi bio dovoljan da smanji inflaciju. Da podsjetimo, FED je u novembru povećao kamatne stope za 0,75% na raspon od 3,75% do 4%, što je bilo šesto uzastopno povećanje stope i četvrto uzastopno povećanje za 0,75%.
Dionička tržišta su neposredno nakon objave govora predsjednika Fed-a pozitivno reagirala. Glavni dionički indeks S&P 500 je zabilježio dnevni rast od 3,09%. Indeks DOW je zabilježio rast od 2,2% što je najviši nivo u proteklih sedam mjeseci, dok je NASDAQ zabilježio rast od 4,41%. Da su podaci o inflaciji i odluke Fed-a o podizanju kamatnih stopa najvažniji podatak za berze dokazuje činjenica da su tržišta gotovo identično reagirala prije tri sedmice kada su objavljeni podaci o smanjenju inflacije u SAD-u. Premda su tržišta i dalje veoma volatilna, vijesti o smanjenju inflacije su utjecale na raspoloženje investitora tako da su dionički indeksi S&P 500, NASDAQ i DOW u novembru ostvarili mjesečni rast od 5,38%, 4,37% i 5,67%, respektivno. Utemeljenje za ovakve reakcije na berzama može se uglavnom naći u očekivanju manjih intervencija Fed-a na podizanju kamatnih stopa u cilju ublažavanja inflacije. Međutim, unatoč izjavi predsjedavajućeg Fed-a da je „meko prizemljenje“ još uvijek moguće, mnogi analitičari su oprezni u predviđanju daljeg trenda rasta cijena dionica uzimajući u obzir i druge faktore kao što su utjecaj većih kamatnih stopa na usporavanje privrede, zaposlenost, maloprodaju i slično.
Posljednje povećanje ključnih kamatnih stopa od strane ECB-a se desilo u oktobru kada je stopa povećana za 0,75%, odnosno na 2%. Čelnica ECB-a Christine Lagarde je izjavila kako ne vjeruje da je inflacija dostigla svoj vrhunac, te izrazila jasan stav da će ECB nastaviti podizati ključne kamatne stope u svojim nastojanjima da obuzda inflaciju. Možda je to razlog za nešto slabiju reakciju europskih berzi na pozitivne vijesti o inflaciji u odnosu na američke, ali svejedno treba naglasiti da su pozitivne informacije utjecale na investitore te da je mjesečni performans indeksa DAX i CAC na nivou od 8,63% i 7,53%, respektivno
Uzimajući u obzir kretanje berzi tokom ove godine, ostaje da se vidi da li će posljednje pozitivne informacije s obje strane Atlantika nastaviti pristizati i u narednom periodu, što bi mogao biti okidač za preokretanje trenda na tržištu kapitala.