Pažnja Federalnih rezervi je preusmjerena na tržište rada, koje zapravo pokazuje znakove popuštanja.
Federalne rezerve (Fed), Američka centralna banka, ima dva ključna mandata. Uticati na inflaciju i tržište rada kako bi se regulirala brzina ekonomske aktivnosti. Aktivnost američke centralne banke ima indirektni uticaj na mnoge druge ekonomske faktore, ne samo na američku ekonomiju.
U posljednje vrijeme se fokus američke centralne banke pomjerio sa inflacije na tržište rada. Obzirom da se rast cijena, odnosno inflacija kako se i očekivalo smiruje, pri prvim znacima promjena na tržištu rada ključno pitanje je postalo da li tržište opasno slabi ili se jednostavno normalizuje. Učesnici na tržištu imaju različite poglede. U svakom slučaju, percepcija Fed-a će biti ključna, jer će budući smjer ekonomije značajno zavisiti od njegovih akcija.
Odlika prvog polugodišta
Ako se fokusiramo samo na podatke i trendove, stanje američke ekonomije možemo ocijeniti kao dobro. Iako je, prema prošlim prognozama mnogih tržišnih analitičara prije nekog vremena trebalo da se pretvori u loše, ako ne i u potpunu recesiju.
Inverzna krivulja (veći zahtijevani prinos za kratkoročne obveznice nego za dugoročne obveznice) je 26 mjeseci upozoravala na postojanje faktora koji mogu dovesti do recesije. U svakom slučaju, američka ekonomija završila je prvu polovinu godine sjajno. U trećem kvartalu, neki podaci su pokazali da se rast počeo smirivati. Isto sugeriše i Fed-ov izvještaj “Beige book”, koji sažima ankete o trenutnom stanju ekonomije provedene među 12 regionalnih banaka.
Iz objavljenih podataka vezanih za tržište rada, možemo vidjeti da snaga tržišta rada zapravo slabi. Međutim, ako stavimo podatke u istorijski kontekst, još uvijek možemo zaključiti da ono ostaje otporno i natprosječno jako. Istina je da se broj raspoloživih radnih mjesta smanjuje, ali je i dalje znatno veći od nivoa iz perioda prije izbijanja pandemije COVID-19. Istina je da su kompanije u nekim industrijama počele izvještavati o zaustavljanju ili smanjenju zapošljavanja, ali je također istina i da otpuštanja nisu u obimu koji bi bio pretjeran.
Istina je i da je industrijski sektor slab, ali s druge strane sektor usluga, koji je sa stanovišta tržišta rada važniji, još uvijek je u vrlo solidnom stanju. Rezultat se ogleda u još uvijek niskoj stopi nezaposlenosti od 4,2 posto.
Vrijeme je za meko slijetanje
Mjere centralne banke djeluju uglavnom na strani agregatne potražnje. Posljedice su uočljive s vremenskim odmakom. I u ovom ciklusu odmak bio je relativno dug. Razlog? Sve dok je rast cijena uglavnom dolazio sa strane ponude, uticaj američke centralne banke bio je relativno slab. Također je bio slabiji nego inače i na strani potražnje, sve do drugog kvartala ove godine kada su američka domaćinstva potrošila zalihe viška ušteđevine akumulirane u vidu državne pomoći tokom pandemije.
Promjena kupovne moći izražena je u promijenjenim navikama potrošača. Dok su donedavno kupci bili voljni da relativno brzo apsorbuju povećanje cijena i bili su manje podložni višim kamatnim stopama, trgovci navode da su kupci počeli da se kreću u smjeru od skupljeg ka jeftinijem. Spremnost za kupovinu je počela da opada.
Usporavanje aktivnosti može se direktno pripisati uticaju mjera centralne banke, posebno u posljednjih nekoliko mjeseci, dok je ciklus povećanja kamatnih stopa počeo još u martu 2022. godine. Ključna kamatna stopa je na vrhu ciklusa, odnosno u rasponu od 5,25 do 5,5 posto, duže od godinu dana. Pad inflacije zapravo pooštrava finansijske uslove, jer realne kamatne stope (prilagođene inflaciji) rastu čak i ako Fed ne podiže kamatne stope. Pa ipak, s obzirom na snagu ekonomije, teško je braniti tezu o pretjerano zategnutoj monetarnoj politici.
Uticaj dosadašnjeg pooštravanja monetarne politike stoga tek počinje. Okolnosti su sazrele i pogodne su za promjenu stava američke centralne banke. Da li smo u krivu, saznat ćemo krajem ovog mjeseca. U slučaju promjene ostaje nam jedno pitanje manje. Pažnja će se prebaciti na druga. Koji će biti sljedeći koraci snižavanja, koji će biti vremenski okvir, kakva će biti kamatna stopa na kraju ciklusa? U prošlosti, Fed je više puta bio kritikovan zbog neprikladnih mjera koje su zapravo gurnule ekonomiju u recesiju. Ovaj put, još uvijek ima šansu da ne ponovi grešku. Postepeni, kontrolirani ekonomski pad, ili takozvano meko slijetanje, još uvijek je moguće.
Autor teksta: Roman Zidarn, Triglav Skladi