Kako godine prolaze i bliži se vrijeme odlaska u penziju, mnogo radno aktivnih ljudi se zapita da li će penzija moći pokriti sve životne troškove, da li će cijene nastaviti rasti, šta u slučaju bolesti, kako sebi priuštiti sve za bezbrižan i miran život i nakon odlaska u penziju?
Problem novca
Strah od redovnih troškova, ali i onih nepoznatih troškova za koje redovna primanja u penziji možda neće biti dovoljna, sasvim je opravdan.
Da bismo se pripremili za takve situacije, mnogi po tradiciji ostavljamo novac na računu u banci misleći da tako štedimo novac. To je samo djelimično tačno, jer inflacija, odnosno rast cijena raznih proizvoda i usluga utječe na to da naš novac svaki dan vrijedi manje, odnosno za isti iznos novca vremenom možemo kupiti sve manje stvari.
Uzmimo za primjer da u namjeri da štedite danas na računu ostavite 10.000 KM. Uz 2% godišnje inflacije, Vaših 10.000 KM koje ste ostavili danas će za pet godina realno vrijediti 9.057 KM.
Prethodni tekst potvrđuje poznatu narodnu izreku „s novcem je problem i kad ga nemaš i kad ga imaš“, ali zapravo ne mora biti tako…
Šta je rješenje?
U današnjem modernom svijetu u kojem su svima dostupne sve informacije i kada postoje razne mogućnosti ulaganja novca, stvaranje određene zalihe novca tokom godina kada imamo redovna primanja ne bi trebao biti poseban izazov. Isto se odnosi i na čuvanje vrijednosti novca koji smo stekli ranije.
Model investicijske štednje na našim prostorima postaje sve atraktivniji način za štednju novca i to iz više razloga, a dva najvažnija su:
- ovaj način štednje u prosjeku omogućava ostvarivanje većih prinosa u odnosu na klasičnu štednju u banci i
- radi se o veoma fleksibilnom načinu štednje koja se investira, ali gdje su Vam sredstva uvijek dostupna na zahtjev, odnosno najkasnije sedam dana od dostavljanja valjanog zahtjeva za isplatu.
Šta je još korisno da znate?
Jedna od pogrešnih pretpostavki je da morate imati veliki iznos ušteđenih sredstava da biste ih mogli ulagati ili da bi imalo smisla razmišljati o ulaganju, ali to nije tačno.
Zamislite da imate 20 godina do penzije i da možete izdvajati po 50 KM mjesečno za investicijski štedni plan.
Možete li zamisliti koliko novca biste tako ostvarili kada krenete u penziju?
Pogledajte naš kalkulator i napravite svoj okvirni izračun, rezultat bi Vas mogao iznenaditi.
Dakle, kao što kaže naslov ovog teksta, potrebno je prevazići tradiciju i pokrenuti novac sa računa kako biste mu sačuvali vrijednosti i dugoročno napravili nešto korisno za sebe.