Finansijska nezavisnost
Vjerovatno ste razmišljali kako biste mogli u nekoj životnoj fazi postići finansijsku nezavisnost, odnosno imati dovoljno novca za plaćanje tekućih troškova ili kako biste mogli finansijski pomoći svojoj djeci ili jednostavno raditi manje i više uživati.
Finansijska nezavisnost može imati različito značenje za različite ljude. Na primjer, pojedinci će smatrati da su finansijski nezavisni ukoliko imaju dovoljno novca da mogu neko vrijeme plaćati osnovne troškove bez odlaska na posao, dok će drugi smatrati da su finansijski nezavisni ukoliko, pored osnovnih troškova, mogu priuštiti i neka druga životna zadovoljstva koja zahtijevaju veći iznos novca.
Generalno, i jedni i drugi su u pravu. Finansijsku nezavisnost moguće je definirati kao stanje u kojem imamo kontrolu nad svojim finansijskim životom, gdje su prihodi i imovina dovoljni za pokriće životnih troškova u skladu sa postavljenih životnim ciljevima i navikama, bez potrebe klasičnog odlaska na posao. Dostizanje tog nivoa finansijske nezavisnosti bi značilo da možete raditi kraće radno vrijeme, raditi povremeno ili čak otići u prijevremenu penziju.
Kako postići finansijsku nezavisnost?
Finansijska nezavisnost nije samo cilj, nego je to je putovanje koje zahtijeva vrijeme, pažljivo planiranje te odlučnost i dosljednost.
Vrijeme
Kako bi finansijsku nezavisnost postigli u što ranijoj životnoj fazi, potrebno je što ranije početi štediti ili ulagati. Na primjer, ukoliko svaki mjesec izdvojite 200 KM i ulažete ih uz procijenjeni godišnji povrat od 5%, nakon 10 godina ćete imati oko 31.000 KM, ali ako isti iznos sredstava ulažete 20 godina imat ćete 81.500 KM.*
Dobar plan
Postizanje finansijske nezavisnosti se temelji na postavljanu jednog ili više finansijskih ciljeva, odnosno definiranja iznosa novca koji će biti dovoljan za ugodniji život u određenom trenutku.
Na primjer, ukoliko sada imate 30 godina i želite do 55. godine života ostvariti cilj od 100.000 KM, iznos ulaganja od 170 KM mjesečno uz 5% prinosa na ulaganje bilo bi dovoljno da postignete taj cilj.*
Prilikom izrade plana koji će vam omogućiti postizanje finansijske nezavisnosti, potrebno je krenuti od realnih ciljeva koje ćete staviti u okvir vaših mogućnosti. Na primjer, ukoliko ste u mogućnosti mjesečno ulagati iznos od 100 KM, za postizanje cilja od 100.000 KM bit će potrebno ulagati oko 33 godine.*
Odlučnost i dosljednost
Pravi rezultat dugoročne štednje i ulaganja vidljiv je tek nakon nekoliko godina i potrebno je biti dosljedan postavljenim ciljevima i usvojenom planu ulaganja. Najbitnije je u fokusu imati dugoročne ciljeve i oduprijeti se iskušenju da neki kratkoročni ciljevi potrošnje ili izmjene dugoročnog plana utječu na ostvarivanje dugoročnih ciljeva. Na primjer, često možemo biti privučeni nekom kratkoročnom prilikom za iznadprosječnu zaradu, ali to su obično projekti koji nose visok nivo rizika i koji mogu značajno promijeniti tok ostvarivanja dugoročnog plana prave finansijske nezavisnosti.
U Triglav Fondovima smo omogućili da kreirate svoj vlastiti investicijski plan uz mjesečno ulaganje i koji u potpunosti može biti prilagođen individualnom planu i ciljevima finansijske nezavisnosti, kao i iznosu mjesečnih uplata i periodu trajanja.
Dodatno, u mogućnosti ste u slučaju hitnih i nepredviđenih okolnosti i potreba isplatiti dio svoje investicijske štednje i, nakon toga, nastaviti sa ostvarivanjem svog plana finansijske nezavisnosti. Detaljnije informacije možete pronaći na linku Investicijski plan.
Također, možete nas pozvati na 033/277-270 ili nam se javiti na info@triglavfondovi.ba i mi ćemo Vam pomoći da kreirate svoj vlastiti plan finansijske nezavisnosti.
*Podaci su informativnog karaktera te ne predstavljaju garanciju stvarnog rezultata u budućnosti. Profitabilnost ulaganja u investicijske fondove u velikoj mjeri zavisi od kretanja na tržištu kapitala i trajanju ulaganja. Navedeni podaci ne predstavljaju preporuku niti savjet za ulaganje, nego alat za edukaciju.